Tag toget ud i Tokkekøb Hegn

Store Donsedam, Tokkekøb Hegn og Fantasiens Ø i efterårsfarver, det kan I opleve mellem Allerød og Hillerød.

Jeg tog toget til Allerød, og gik ned ad Tokkekøbvej til skoven. Allerede da jeg gik ned ad vejen, havde jeg en oplevelse af at være på landet. Sidevejene var blevet til grusveje. Bindingsværkshuse og stråtægte huse lå side om side.

Her har ligget en meget stor lergrav, der senere er blevet delvist opfyldt, nu en meget smuk sø.
Her har ligget en meget stor lergrav, der senere er blevet delvist opfyldt. Nu ligger der en smuk sø, et godt bytte.
Stierne omkring Donsedam er snoede, og smalle, det giver en behagelig variation.
Stierne omkring Donsedam er snoede, og smalle, det giver en behagelig variation.

Det var min mening at gå rundt om Store Donsedam, og tilbage til Allerød Station. Men jeg ombestemte mig undervejs. Hvorfor gå tilbage samme vej, når jeg kunne fortsætte til Hillerød Station.
Stærkt inspireret af min egen gode ide fortsatte jeg, vel vidende at kortmaterialet pludselig var gået hen og blevet mangelfuldt, og provianten kun kunne tåle ét pitstop.

Det viste sig at være det mindste problem. Jeg så ikke en eneste bænk i Store Dyrehave, og jeg havde ikke lyst til at sætte mig i græsset hos Danmarks farligste dyr, flåten.

IMG_6104
Én af de mange dysser i Tokkekøb Hegn, en stor langdysse på Kirkeltevej.
Én af mange dysser i Tokkekøb Hegn, en stor langdysse på Kirkeltevej.

På vej over i Store Dyrehave kommer jeg igennem Kirkelte, meget idyllisk.

IMG_6124
IMG_6134
IMG_6125
IMG_6141

Jeg var klar over, at Store Dyrehave eksisterer som en stor rektangel. Solen var heldigvis fremme, den skulle jeg have på min venstre side, på den måde kunne jeg ikke rode for meget i rundt på stierne. Det gik upåklageligt, og efter 18 km kunne jeg stå på toget i Hillerød.

Resterne af Frederik den 7.' lysthus.
Resterne af Frederik den 7.’ lysthus på Fantasiens Ø
IMG_6186

Kort over Tokkekøb Hegn

Kort over Store Dyrehave 1. i jpg format.
Kort over Store Dyrehave 2. i jpg format.

14 thoughts on “Tag toget ud i Tokkekøb Hegn

  1. Watch out for those ticks, Hanna. I got a dose of Lyme disease off deer ticks in Scotland a few years ago and it nearly crippled me. I always take precautions now. Insect repellent on my legs before setting out and long trousers in areas where ticks are prevalent. You can’t be too careful.
    Sorry for writing this in a foreign language.
    Cheers, Alen

    • Don’t apologize, Alen, it’s great to hear from you.
      Ticks are some disgusting beasts. Nymphs are the worst kind, they are so difficult to detect, and they carry the infection more often than in the second and 3 stage. Blood tests show that I have a non active Borrelia 😕
      Doctors find it interesting but are not alarmed. So I hope that everything is ok.
      Have a great weekend,
      Hanna

      PS What is most frightening is TBE virus. The infection is new in Zealand.

  2. En uventet og skøn tur lader det til. Dejligt med lidt improvisation.
    Men øjjjjj 😦 hvor er det træls med de flåter og i sær i de egne du lige har vandret.
    Du fik måske først et hvil da du nåede helt hen til Hillerød?
    Mig og John har igen gået en af dine tur forslag. Vi tog bussen til Slagslunde og gik til Farum.
    Og i går gik vi i den anden ende af mølleåen, håber jeg for skrevet om det en af dagene! 🙂

    • Hej Linda. Håber, I havde en god tur ved Slagslunde og frem til Farum, det er næsten umuligt andet 🙂
      Med hensyn til flåter er de overalt, men TBE er så vidt jeg ved kun konstateret i Nordsjælland og på Bornholm. Jeg benytter lejligheden til at komme med dette citat fra Naturstyrelsen:

      “TBE (Tick Borne Encephalitis) forårsages af en virus. Infektionen er kendt fra bl.a. Sydtyskland, Østrig, Skandinavien og Baltikum. I Danmark kender man til tilfælde af TBE fra Bornholm og Tokkekøb Hegn i Nordsjælland. Flåterne får TBE-virus i larvestadiet, hvor de suger blod på skovmus.
      TBE kan smitte omgående ved biddet og kan ramme både unge og ældre mennesker. En tredje del af dem, der bliver smittet med TBE virus, får ingen symptomer, mens en tredjedel får influenza-lignende symptomer, hvorefter generne går over. Hos den sidste tredjedel ses påvirkning af centralnervesystemet, der kan give symptomer som f.eks. lammelser og talebesvær, og i svære og sjældne tilfælde kan være dødelig.

      Da TBE er en virusinfektion, kan den ikke behandles med antibiotikum, men det er muligt at forebygge ved at blive vaccineret. Har man haft sygdommen, er man immun resten af livet.” *Naturstyrelsen

    • Ja! Du har ret, Nina. Flåter er en pestilens, de værste er nymferne, der er svære at se 😕
      Vedrørende dit tidligere sommerhus; Kalvehave er helt specielt og idyllisk beliggende i det meget unikke fjordmiljø. Jeg forestiller mig altid vikingeskibe komme sejlende, når vi færdes i området 🙂
      Mange hilsner til dig,
      Hanna

    • Kære Kjersti. Det var en dejlig tur, jeg skal bare huske det rigtige kortmateriale 💡 🙂
      God weekend til dig,
      Hanna

    • Good morning and thank you, Carlos. You’re right, autumn is a beautiful time of year. We have had the driest summer in 17 years, with much sun, but it also means an early autumn. I wanted to photograph some maple trees, but they had already lost most of the foliage.
      Today is another day of beautiful sunshine 🙂
      All the best,
      Hanna

  3. Meget flotte billeder, morede mig lidt over lysthuset i de skønne omgivelser for Frederik Syvtal var jo øverste chef for frimurerorden på daværende tidspunkt – det er rigtigt at hvis kortmaterialet bliver mangelfuldt så kommer man langt med logik… 🙂

    • Tak for det, Drake. Jeg har læst så mange festlige historier om Frederik den 7., kedelig var han ikke 🙂
      De bedste hilsner,
      Hanna

Comments are closed.